ogrzewanie

Klimatyzatory

Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna wzrastać szukamy ukojenia wewnątrz budynków. Aby jednak zapewnić sobie wymarzone warunki nie wystarczy uchylenie okna. Wygodę tu zapewnia nam klimatyzator. Jest nim urządzenie, którego praca polega na przepompowywaniu powietrza, co w efekcie daje schłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu. Klimatyzatory różnią się między sobą wielkością, możliwościami i oczywiście ceną.

Klimatyzację najczęściej spotykamy w pracy, wszelkiego rodzaju biurach, restauracjach i lokalach. Większość z nas chce mieć taką wygodę również w domu. Producenci oferują nam wiele rodzajów klimatyzatorów. Pod względem mobilności dzielimy je na stałe oraz przenośne. Klimatyzatory montowane na stałe składają się z jednostek: zewnętrznej, która posiada wbudowany skraplacz i oczywiście sprężarkę, oraz jednostki (jednej lub kilku), które posiadają parownik.

Najczęściej zakupywane i montowane są klimatyzatory ścienne. Jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju urządzenia montujemy na ścianach. Są w atrakcyjnych cenach, a ich dodatkowym walorem jest wygląd i niewygórowana cena. Poza tym klimatyzatory te najczęściej mają funkcję ogrzewania dzięki pompie ciepła, posiadają filtry, pracują naprawdę cicho, oszczędnie, a sterujemy nimi za pomocą bezprzewodowych pilotów. Właśnie te zalety sprawiają, że często je wybieramy. Wad mają znacznie mniej, niż zalet, a należą do nich: estetyka na zewnątrz- spada, gdy jednostka zewnętrzna zamontowana jest na elewacji budynku, oraz to, że sami raczej jej nie zamontujemy.

Klimatyzatory przenośne składają się najczęściej z dwóch części, ich zaletą jest to, że możemy je przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, a w czasie nieużytkowania po prostu schować. W przeciwieństwie do klimatyzatorów ściennych niemal każdy jest w stanie przenośny zamontować, poza tym podobnie jak poprzednie, te klimatyzatory działają cicho. Ujemną cechą jest fakt, że mogą działać tylko na obszarze jednego pomieszczenia, poza tym są większe od stałych i widać w nich łączące przewody, na czym traci ich estetyka.

Klimatyzatory przenośne czasem składają się tylko z jednego elementu. Niestety od razu tu rzucają się w oczy minusy montażu takiego rodzaju klimatyzatora. Ich montaż najczęściej polega na wykuciu dziury w ścianie, która mało tego, że nie wygląda dobrze, może zimą doprowadzić do wpuszczania zimnego powietrza. Poza tym montowane są rurki w zależności jedna lub dwie. Są głośne i duże. Oczywiście posiadają plusy- główny to chyba cena, a pozostałe- są przenośne, można się z nimi „pożegnać” na czas nieużytku i można samemu je instalować.

Są również urządzenia, które nie posiadają jednostek zewnętrznych- to klimatyzatory okienne. Nie wymagają one instalacji z zastosowaniem freonu, a ich montaż jest bardzo prosty. Klimatyzatory dachowe zaś stosowane są w miejscach, gdzie brak jest miejsca na wszelkie kotłownie czy agregaty. Takie urządzenia nie posiadają nagrzewnic i chłodnic wodnych, a powinny być ustawiane w miejscach, w których nie zachodzi potrzeba strefowania instalacji, np. hale, restauracje itp.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że klimatyzatory to urządzenia, które pozwalają nam odczuć komfort z ich użytkowania. W zależności od potrzeb mamy sporo modeli o różnych funkcjach do wyboru.